مصورسازی و دیتاژورنالیسم

جایگاه دیتاژورنالیسم در روزنامه‌نگاری امروز جهان، بررسی آرا و دیدگاه‌های روزنامه‌نگاران و متخصصان جهانی

نویسندگان: مریم سلیمی محمد سلطانی فر افسانه مظفری یونس شکرخواه

چکیده

افزایش روزافزون داده ها و ضرورت تحلیل و بهره گیری از آن ها و نیز رقابت برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان، گرایش رسانه ها به «دیتا ژورنالیسم» را افزایش داده است. درک نقش و اهمیت دیتا ژورنالیسم می تواند موجبات استفاده از آن را در ایران فراهم کند. این پژوهش باهدف بررسی نقش دیتا ژورنالیسم در رسانه های آنلاین و مبتنی بر نظریه های «استفاده و رضایت مندی»، «انتظار- فایده» و «حوزه عمومی» انجام شده است. روش تحقیق آن، مصاحبه عمقی با 103 نفر از متخصصان دیتا ژورنالیسم است. این پژوهش، در تلاش برای پاسخ به 6 سؤال اصلی تحقیق اعم از نقش دیتاژورنالیسم در رسانه های آنلاین، تعریف دیتاژورنالیسم، آثار و آینده آن، نقش داده های بزرگ در آینده دیتاژورنالیسم و تمایل رسانه ها به این نوع روزنامه نگاری است. بنا بر یافته های پژوهش، متخصصان به 11 نقش دیتا ژورنالیسم ازجمله نقش های «روزنامه نگارانه»، «تسهیل تعامل مخاطبان»، «تحقق دموکراسی» و «اعتمادسازی» اشاره کرده و با تأکید به تمایل سایر رسانه ها به دیتا ژورنالیسم، رسانه های آنلاین را موفق تر در این بهره گیری دانسته اند. آینده دیتاژورنالیسم مثبت و رو به رشد ارزیابی شده و بر نقش داده های بزرگ در این مسیر تأکید شده است. کمک به تأمین منافع مخاطبان و رسانه ها و تأثیر بر دولت و کمک به بهبود تعامل آن ها از آثار دیتاژورنالیسم یاد شده است. همچنین مبتنی بر نتایج پژوهش، دیتاژورنالیسم ضمن یاری به رسانه ها در مسیر ایفای وظایف و نقش هایشان، می تواند در جلب رضایت مخاطبان و نیز کمک به احیای حوزه عمومی مؤثر باشد.

NMS_Volume 2_Issue 8_Pages 81-135.pdf (1.0 مگابایت)

1 پسندیده

بررسي وضعيت ديتاژورناليسم در رسانه‌های جهان؛ مطالعه موردی ديتاژورناليسم در گاردين انگلستان

نویسندگان: سليمي مريم, سلطاني فر محمد*, مظفري افسانه, شکرخواه يونس

چکیده:

هدف اين پژوهش، بررسي وضعيت ديتاژورناليسم در رسانه‌های جهان با مطالعه موردی ديتاژورناليسم در «گاردين» انگلستان است. در اين تحقيق، از نظريه‌های «حوزه عمومي»، «استفاده و رضايت مندی» و «جامعه شبکه‌ای» و از روش‌های تحقيق، مصاحبه عمقی (با 103 نفر از متخصصان ديتا ژورناليسم)، مطالعه موردي و کتابخانه اي استفاده شده است. اين تحقيق، داراي 15 سؤال عمومي و تخصصي است. بررسي پاسخ ها به 5 سؤال عمومي (درروش مصاحبه عمقي) نشان مي دهد که عمده مصاحبه شوندگان، گاردين و نيويورک تايمز را در بين رسانه هاي داراي تيم ديتاژورناليسم و انگلستان و آمريکا را به عنوان کشورهاي پيشرو در اين حوزه نام برده اند. مصاحبه شوندگان با تأکيد بر نقش جهاني تيم ديتاژورناليسم گاردين و تأثير فعاليتهاي اين تيم بر فعاليتشان، از آشنايي خود با آثار تيم مذکور، و آشنايي حدودي با تيم و ترکيب و نرم افزارهاي مورد استفاده آن ياد کرده اند. اکثر مصاحبه شوندگان، آثار ديتاژورناليسم گاردين را الهام بخش، موثق، قابل اعتماد و افشاگرايانه و. . . و داراي سطح کيفي بالا عنوان کرده اند. در روش مطالعه موردي، بررسي 121 اثر ديتاژورناليسم گاردين، نشان مي دهد که نگاه حاکم بر آثار، افشاگرايانه و انتقادي است. بررسي زمان تشکيل تيم ديتاژورناليسم در 33 رسانه از جوان بودن اين حوزه (در اشکال مدرن آن) حکايت دارد. بررسي وضعيت ديتاژورناليسم در جهان نشان مي دهد که با برخي چالشها، اين حوزه با وجود تفاوت در سرعت رشد در کشورهاي مختلف، رو به توسعه است که ورود رسانه هاي ايران به اين حوزه نيز ضروري به نظر مي رسد.

بررسی وضعیت دیتاژورنالیسم در رسانه‌های جهان؛ مطالعه موردی دیتاژورنالیسم در گاردین انگلستان.pdf (1.2 مگابایت)

1 پسندیده

کتاب راهنمای کاربردی دیتاژورنالیسم (Data Journalism)

نسخه سوم - 2 آبان 1400

»روزنامه‌نگاری داده‌محور« یا »دیتاژورنالیسم«، گونه‌ای از روزنامه‌نگاری است که تلاش می‌کند با اتکا بر داده‌های عددی، صحت‌سنجی و حقیقت‌یابی وقایع را دقیق‌تر کند.

کتاب فوق شامل بخش‌هایی زیر می‌باشد:

 • تعاریف دیتاژورنالیسم

 • تکنیک‌های جستجو

 • شبکه‌های اجتماعی

 • ذخیره اطلاعات

 • جمع‌آوری داده‌ها

 • پردازش داده‌ها

 • نمایش داده‌ها

Data-Journalism-Booklet-24-10-2021.pdf (4.6 مگابایت)

1 پسندیده

چند نمونه دیتاژورنالیسم

سایت dailyinfographic

سایت economist.com

سایت coolinfographics.com

سایت theguardian.com

سایت nytimes.com

1 پسندیده

برای اولین‌بار توسط شبکه بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IJNET) یک مجموعه آموزشی برای آشنایی با دیتا ژورنالیسم آماده شده است.

این مجموعه، ۶ ویدئو آموزشی، یک کتابچه راهنما و یک چک‌لیست برای روزنامه‌نگاران و علاقه‌مندان به داده‌نگاری دارد که به ترتیب زیر ارائه می‌شوند:

1 پسندیده

Open Refine ابزاری برای تصفیه داده‌های خام

برای تصفیه کردن داده‌ها OpenRefine یکی از بهترین گزینه‌ها است. در این ویدیو مثال‌هایی از امکانات اوپن ریفاین معرفی می‌شود.

1 پسندیده

کتاب راهنمای مقدماتی دیتاژورنالیسم

منتشر شده توسط شبکه الجزیره قطر

دیتاژورنالیسم یا روزنامه‌نگاری داده، برای روزنامه‌نگاری که به طور فعال به دنبال تجزیه و تحلیل و تفسیر اشکال مختلف داده‌ها برای داستان‌سرایی است، زمینه شکوفایی را بیش از پیش فراهم کرده است.

در حال حاضر بیش از نیمی از تمامی سازمان‌های خبری در آمریکا و اروپا یک دیتاژورنالیست اختصاصی دارند که در اتاق‌های خبری آن‌ها مشغول کار هستند. مجموعه‌ای از اتاق‌های خبری با دیتاژورنالیست‌های اختصاصی عبارتند از : نیویورک تایمز، پروپابلیکا، ریوترز، آسوشیتدپرس، گاردین، واشنگتن پست

در حال حاضر بیش از دویست ماژول و برنامه دیتاژورنالیسم در مدارس روزنامه‌نگاری در سراسر جهان تدریس می‌شوند.

مجموعه‌هایی از دانشگاه‌ها با ماژول و برنامه‌های دیتاژورنالیسم عبارتند از: مریلند، رایس، استنفورد، نورث وسترن، کادیرهاس

این برنامه‌ها برای آماده‌سازی خبرنگاران برای بعد تحلیلی و پاسخگویی روزنامه‌نگاری تدوین شده‌اند. زندگی روزمره یک شهروند متوسط جهانی، بیش از بیش به وسیله کامپیوتر و داده‌ها تحت‌ تاثیر قرار می‌گیرد. به منظور حفظ قدرت، روزنامه نگاران باید با مهارت‌ها و ابزارهای تحلیل داده را در اختیار داشته باشند. با بررسی مطالعه موردی در شبکه الجزیره امید است تا خوانندگان یک معرفی مختصر و عملی برای خبرنگاری داده داشته باشند. این کتاب راهنما فراتر از جزئیات فنی و متمرکز بر کمک به مخاطب به منظور تفکر منتقدانه و خلاقانه درباره بیان داستان‌های نهفته در داده‌ها است.

مهم‌ترین سرفصل‌ها

 • دیتاژورنالیسم چیست؟

 • 5 تصور در مورد خبرنگاری داده

 • فرآیند دیتاژورنالیسم

 • مثال‌هایی از دیتاژورنالیسم در جهان عرب

 • چگونه باید شروع کرد؟

 • ملزومات تشکیل یک تیم موفق

 • ابزار و مجموعه داده‌ها

فایل دسترسی : Data Journalism En - Web.pdf (5.5 مگابایت)

ترجمه فارسی اثر : راهنمای مقدماتی روزنامه نگاری داده.pdf (4.1 مگابایت)

1 پسندیده

##پایگاه مصورسازی informationisbeautiful.net

در این پایگاه اینترنتی همه داده‌ها، اطلاعات و دانش به گرافیک‌ها و نمودارهای زیبا و مفید تبدیل می‌شوند.
این پایگاه یک صفحه مجازی هم در اینستاگرام دارد که از آدرس Login • Instagram قابل درسترسی می‌باشد.

2 پسندیده

در اینجا افراد و پایگاه‌های خبری که به صورت تخصصی تر به دیتاژورنالیسم می‌پردازند لیست شده‌اند. برای الگوگیری یا حتی تعامل مناسب اند.

لیست دیتاژورنالیسم

2 پسندیده